pühapäev, oktoober 30, 2011

Koolita koer kuulekaks ja säravaks

Täna, pühapäeval, sai käidud Aivo Oblika koolitusel "Koolita koer kuulekas ja säravaks". Seminari korraldajaks EJRTÜ. Kuigi põhirõhk oli rohkem kutsika koolitusel, siis nagu ikka, kehtivad need üldised tõed ükskõik, mis vanuses koertele. Ja hea kui keegi neid asju aktiivselt meelde tuletab, mida tegelikult passiivselt juba tead. Eriti kui seda kõike tehakse veel väga elavalt, näidete varal, huvitavalt, tempokalt ja meeldejäävalt. Ja vb hakkad mõnele asjale nüüd hoopis teise nurga alt vaatama.
Ilmselt tuleb 24.novembril seada sammud sellele koolitusele.

Mõningaid noppeid.
  • USA's kusagil sõjaväbaasis pidi koerajuhtide "kuiv trenn" toimuma nööri otsas olevate kanistritega. Selline meetod kuluks mullegi ära. Ilmselt selle etapi ärajäämise tõttu oleme me Ruudiga seal maal, kus me oleme. 
  • Ahaa! Tuleb välja, et Ruudi ja Kusti peavad üksteist samasse karja kuuluvaks, sest just karjainstinkt - tähelepanu saamise vajadus ja positsiooni eest võitlemine - tundub olevat nende motivaatoriks kui nad koos AG trennis on. 
  • Preemiaks olev toit peab olema motivaator, mitte fiksaator. 
  • Õige meeleolu loomine igaks sooritusteks. Märgid, mille järgi koer aru saab, mis järgmiseks toimuma hakkab. 
  • Vale ajastus ja regeeerimine (mittereageerimine) tekitab koeras segadust ja konflikti - mida temalt õigupoolest siis oodatakse. See on täpselt see kanistrite värk. 
  • Autos ootamine - energia tõus läbi ootuse. Ootusele järgneb mäng. Oleks kasulik koerale see sisse harjutada. 
  • Mittesoovitatavale käitumisele järgneb negatiivne mõjutus. 
  • Käsk - neutraalne, kiitus - positiivne, keeld - negatiivne. Ja nii on. Must-valge.

laupäev, oktoober 29, 2011

Puppy meeting in Lahti



Breeding Meeting :)
Eelmisel nädalavahetusel sai käidud Soomes Ruudi pesakonnaga veidi aglity't harrastamas. Algselt oleks pidanud kokku saama vaid "Snow" pesakond, aga kuna kaks õde ei saanud kahjuks sel ajal tulla, siis otsustas Marianne (kennel Walking Disaster's ja Ruudi ema Hulina omanik) kutsuda ka teisi oma kenneli koeri, kes agility'ga tegelevad.

Kolm tundi aglity't möödus imekiiresti. Treeneriks ja juhendajaks oli Taija, kes on Ruudi venna Into omanik. Taija väljapakutud hüpperada tundus mulle esmapilgul küll nii raske, et mina sellega hakkama küll ei saa. Rada koosnes 25 elemendist, mille hulgas 2x slaalomit ja laud ning lisaks veel igast keerutamisi tõkete vahel, tahasaatmisi jne. Aga kuna Ruudi veel slaalomit ei tee, siis meie harjutasime rada mitmes osas eraldi. Seda, mis klassi see rada klassifitseeruks, minu võhiku pilk veel hinnata ei oska, aga igal juhul enamus koeri oli seal A3: Ruudi ema Hulina ja vend Into, samuti Kipsu ja Miina. Grimma ja Ruudi õde Iitu on A1 koerad. Ja Ruudi on... lihtsalt koer :).

Soome-inglise segakeeles saime üksteisele asjad täiesti rahuldavalt selgeks tehtud. Igal juhul väga lahe oli! Pärast jalutuskäigul said koerad ka omavahel möllutada ja suhelda. Üllatunud nägudega vaadati mind, kui kuuldi kui vähe aglity'ga tegelejaid meil Eestis on. Sama imestunud oldi Tallinnas olevate hallide arvu kuuldes. Soomes on ju selle ala harrastajaid 10 tuhande ringis! Üks koer oli just hiljuti võistlemas käinud, kus A1 klassi minides oli ntx 29 koera. Aga Anne Tammiksalu nime teati küll hästi ja tema seotust Tending kenneliga.

Loodetevasti võib Ruudi sugulasi kohata ka Eestis võistlemas juba järgmisel suvel!





Pärast treeningut

Ema ja pojad
Iitu ja Ruudi

Vennad tulemas...

...ja vennad minemas
Kellele ema, kellele poeg

Iitu, Ruudi ja Hulina

Marianne oli halli kaasa võtnud ka Hulina viimase pesekonna kutsikad. Siin mõned pildid Ruudi 8nädalatest poolõdedest ja -vendadest.





reede, oktoober 21, 2011

Terjerite erikas

Niisiis, täiesti ühestükis koeraga sai järgmine päev pärast urutreeningut mindud terjerite erinäitusele. Näituse kohaks oli Särevere, mis jääb meile ilusasti Viljandi-Tallinn marsruudile. Väga mugav.
Kohtunikuks oli Irina Poletajeva Soomest. Põhjamaade kohtunikudel on russellist teadagi väga väljakujunenud arusaam, niiet läksime sinna ilma erilisi lootusi hellitamata. Tulemuseks saimegi "väga hea". Kohtunik oli range. Isegi ühele Venemaa koerale, kes oli igast endiste liiduvabariikide tšempion, anti punane lint. Kümnest koerast ainult 2 said "suurepärase". Hinne hindeks, aga no Ruudi esinemisega ei saanud küll absoluutselt rahule jääda. Ta ilmselt arvas, et teda on toodud sinna lihtsalt emaste järele nuhkima. Vahetult enne ringi minekut leidis ta eriti "magusa" lõhna, mis pani teda lõuga väristama ja nii oligi ringis kõndimisele keskendumine täiesti ümmargune null.

Dalderi

Olen mõnda aega olen mõelnud, et kui oleks võimalus, siis läheks check'iks lätlasete tehisuru ka üle. Kaevanud koerteblogides, suhelnud Mari-Ann Rehkiga ja surfanud vene-läti segakeelses Läti takside foorumis sai hägusalt selgemaks, mis Dalderis ees võib oodata ja kuhu üldse minema peab. Eelmisel reedel sain teada, et järgneval kahel nädalavahetusel toimuvadki Lätis trenningud. Kuna teisel nädalavahetusel olid meil plaanitud teised tegevused, siis variandiks jäi ainult järgmine päev ehk laupäev, 15. oktoober. Kuna pühapäeval pidime veel ka koertenäitusele minema, siis algul kahtlesin, kas on ikka mõtet Lätiga jamama hakata (kõhklused-kahtlused: äkki kährik tõmbab koeral näo lõhki, siis pühapäeval pole näitusele asja jne jne), aga uudishimu oli nii suur, et otustasin ikkagi Dalderisse mineku poolt. Mõeldud-tehtud. Agiteerisin ka teisi asjast huvitatuid kaasa tulema, aga liiga lühikese etteteatamise tõttu asusime laupäeval teele kaasas ainult Ruudi. Loodetavasti järgmine kord jõuab info varem kohale ja minek toimub juba suurema kambaga.
Karge hommik - väljasõit

Lisan siin postituses omalt poolt veidike kogemuse ja muljete põhjal kogunenud informatsiooni ja kirjeldusi, mis vb kunagi kellelegi ka kasulikuks võivad osutuda. Oma silm on kuningas ja kindlasti tasuks Lätis ise ära käia!


Taust.
Põhiline erinevus Eesti ja Läti tehisuru vahel on see, et on Lätis on koeral loomaga (kärikuga) otsekontakt ja urg asub maapinna sees. Dalderis asub lisaks tehisurule ka metsseaaed ja korraldatakse verejäljekoolitusi.

Kohale jõudmine.
Dalderi jahikoerte treeninguks mõeldud koht asub Riiast u 20 km Liepaja poole. Foorumis oli järgmine kaart, mille järgi meiegi orienteerusime:
Orienteerumiseks
Loomuliklt eksisime ka nats ära. Märkamata silti, sõitsime õigest kohast mööda ja pöörasime hoopis paremale järve poole, kuna seal ilutses kiri "Dalderi midagi". Varsti jõudsimegi nö parkimisplatsini, kus oli üle kümnekonna auto, aga ükski ei viidanud koera transportimisele. Selguski, et olime jõudnud kalameeste paadikuurideni :) Õnneks oli üks kalamees veel kaldal ja ta suutis meile selgeks teha, et peame minema natuke tagasi ja siis silti nägema ning hoopis sealt sisse keerama. Olgu toodud siinkohal see silt, mida silmad peavad otsima, et õigest kohast ära pöörata (ausalt öeldes selle sildi font võiks ikka veidike selgem olla, et seda kirja kaugelt autoaknast välja lugeda).
Dalderi - Riia poolt tulles vasakut kätt

Kui me kohale jõudsime, läks parasjagu urgu üks karmikarvaline taks. Üldse tunduski, et see päev oli nende väikeste lahedate habemike päralt, sest neid tiirutas seal ringi ikka päris palju. Koolitajaks oli Aleksander. Suhtlesime vene keeles. Lauri purssis ja mina olin rohkem kuulaja rollis. Ei arvanud küll, et enam vene keelest üldse miskit jagan, aga näe, pmts kõigest oli võimalik aru saada :) Teinud väikese jalutusringi, tõime koera uru aia äärde. Ruudi läks tuuri ja hakkas juba lõugama.

Urg ja koera töö.
Dalderi tehisurg
U-kujuline urg asus metsa all aiaga piiratud alal. Urutrajetoor sisaldab langusi. Kährik aeti U keskele katlasse, kust koer pidi ta uru teise otsa ajama. Küsiti, kas koer on urus varem käinud ja kas läheb üldse sisse. No sellega polnud mingit probleemi: Ruudi tormas tuima näoga tundmatusse, leidis kähriku ja lõugas ta uru teise otsa tupikusse. Nii, nüüd pandi kell käima. Eksamireeglid näevad ette, et keor peaks haukuma 15 minutit, kuid praktika on näidanud, et kohtunik laseb koeral 10 minutit täis haukuda ja siis võib ta juba anda hinnangu, et vot, see koer täna töötas tema arvates niisugustele või naasugustele punktidele ja järgule. Kui omanik arvab, et tegelikult suudab koer rohkemat, siis võidakse koeral lasta 15 minutit täis haukuda - mõni koer võib lihtsalt veidi hiljem "lahti" minna ntx. Ruudi haukus oma 10 minutit ära ja lasti siis veel korra uru sissekäigust sisse, et vaadata, kui õhinaga ta veel ka pärast haukumise sessiooni kähriku uuesti nurka ajab. Tehtud. Aga ju ei saanud ikka veel kõik jutud kährikuga aetud, sest veel uru aia tagagi andis Ruudi oma haukumise ja rihmast tirimisega mõista: I'll be back!

Meil aiaäärne...

Supikoira

Pojeehali!


Pilu vahelt nägi vilksatamas Ruudi sabalippu

Gaf, gaf, gaf...

Näpistus tagumikust



Väljavõte

Sel ajal kui Ruudi all tööd tegi, tutvustas koolitaja meile eksamireegleid.
I järk antakse koerale, kes kährikul kaelapiirkonnast kinni haarab ja pärast urust väljavõtmist haaret iseseisvalt ei vabasta. I järku on võimalik saada ka sellisel koeral, kes suudab kähriku urus ümber pöörata ja urust tuldud teed välja ajada. Aga see teine variant on eriti harv ja eeldab kavalat koera. Mõlemal juhul aga lastake koeral ka haukumiskatse teha, kus koera ja kährikut enam otsekontakti ei lasta (kährik pannakse keskmisesse katlasse ja eraldatakse koerast siibriga - pmts nagu Eestis siis).
II ja III järgu saamiseks peab koer kähriku ajama keskmisest katlast uru teise nurka ja haukuma aja täis. Hinnatakse koera urgu sisenemise kiirust, kähriku nurkaajamise kiirust, haukumise intensiivsust, tigedust, kaugust kährikust jne.

Ruudi tunnistati koolitaja poolt potentsiaalseks II-III järgu koeraks. Lisaks pidas koolitaja veel vajalikuks öelda, et tegelikult on eksaminandil alati enne eksamit võimalik korra uruga tutvuda, st lasta koer urgu. Kohtunikud seda kunagi ise välja ei paku, pead lihtsalt ise sellest võimalusest teadlik olema. Ruudil ei olnud Läti urgu minemisega muidugi probleeme, aga koolitaja rääkis, et näiteks Leedus pidi olema selline urg, kus siseminek pidavat olema suhteliselt kõrgel ja millele järgneb suur ning järsk betoonist langus - see võib küll koera päris ära ehmatada.

Ja loomulikult ei saanud Lätist lahkuda ilma sprottide, lehmakommide ja Lidos käimiseta.

pühapäev, oktoober 09, 2011

Harku mets, sügis 2011



Ütle AAAA...


Lauka serval


"Mõmmik rabeleb ja rassib, mõmmik oksarisu tassib..."





Focus me if you can


BodyBalance sabale


Kui mul oleks kikkis kõrvad

reede, oktoober 07, 2011

Laupäevane põdrajaht


Jahimeestelemmik.

Kui ma Ruudiga metsa jõudsin, oli esimene aju juba alanud. Kui jahimehed järgmisesse kogunemiskohta järk-järgult tulema hakkasid, kõlas igast nurgast: "Ohoo, Ruudi! No tere, Ruudi!" Poleks osanud arvatagi, et Ruudi jahimeeste hulgas nii populaarne on. Ruudit ei unustatud isegi siis, kui teda ennast kohalgi polnud. Nimelt järgmisel päeval kondistamise juures tuletati Laurile mitu korda meelde, et näe, see tükk siit võta kindlasti Ruudile.
Koer ise oli muidugi sõiduvees: jess, metsa!  Tegime koos läbi kolm aju. Kahjuks elusaid loomi ei õnnestunud näha, aga see-eest sai Ruudi üht mahalastud põrta täiega rappida. Raske oli teda selle tegevuse juurest minema saada. Kui oleks tema teha olnud, oleks ta vist kõik karvad üksipulgi sellest põdrakorjuse nahast välja kitkunud.

Mootorrattur Ruudi.
Samuti sai ära proovitud, kuidas on sõita koos koeraga enduroka tagaistmel. Sellist sõiduviisi kasutades jõudsime edukalt ühe aju lõpust järgmise aju starti. Ruudi suhtus sõitu täiesti külma rahuga nagu oleks eluaeg seda harrastanud.


Kuigi jalad olid neljapäevasest bodypump'ist absoluutselt pulksirged ja kanged ning iga samm tegi räiget valu, oli laupäevane põdrajaht tõeliselt nauditav. Ilus päikesepaisteline ja kuiv ilm ning värske õhk - mida veel ühelt avajahilt tahata!