pühapäev, mai 27, 2012

Russellite kevadpäev 2012

Pühapäeval, 27.05, toimus Tabasalu looduspargis järjekordne EJRTÜ kevadpäev. Eriti lahedaks tegi selle suurepärase ilmaga päeva see, et koertel pidevalt tegevust. Lisaks traditsioonilisele jänesejooksule oli sellel aastal kavas osavusvõistlus ja viineripüüdmine. Toredat pühapäeva oli nautimas üle 30 russelli.

Ruudi küttis ennast ülesse juba siis kui "jänest" alles paigaldamiseks rajale viidi. Pärast seda tema suu enam kinni ei seisnud ja üleüldse oli teda siis väga raske korrale kutsuda ning rahunema sundida. Sellise sassiaetud peaga pidime lahendama ka osavusvõistluse ülesandeid :)

                                                                                                                                                                                foto: Janette Norkko


Ürituse lõppedes käisime tuttavamate russellitega all meres suplemas.

Anna!
Start! Pall on veel õhus.
Sulps! Teel.
Oleme tagasi.

laupäev, mai 26, 2012

Ametlikult A1

Uhiuuest võistlusraamatust terendab vastu kaks DSQ. Vahel tunned mõne diskvalliga lõppenud raja üle rohkemgi head meelt kui puhtalt jookstud raja üle, aga täna ei olnud teps mitte see päev.



1. rada (aglityrada):
16-17-18
Üritasin kasutada neljapäeval harjutatud võtet, aga ilmselt tegin seda liiga lohakalt ja ei näidanud vastaskäega piisvalt korrektselt ning parem käsi jäi liiga lipendama. Selle tulemusena koer ei tulnud mitte minu eest, vaid minu tagant, ja nii ei õnnestunudki slaalomisse saatmine. Ja kui kord juba viga sisse tuleb, siis on raske sellisest kohast korrektselt ja kiirelt jätkata. Tagantjärele tarkus: 16-17 vahel oleks võinud valssida.

2. rada (hüpperada):
3-4-5
Algul kavatsesin 3-4 valssida, aga kuna 2-3 takistuste vahe oli kuidagi liiga lai, otsustasin tagantlõikamse kasuks. See aga viis selleni, et lükkasin koera hoopiski ülejärgmise takistuse poole ehk slaalomisse. Jällegi, kui tekkib error, siis raske edasi minna. Tuju läinud, keskendumine kadunud, ja nii tõmbasingi Ruudi slaalomi viimase pulga juurest välja. Video pealt on see väga hästi näha, et enne slaalomi lõppu teen jõnksu ja kiirendan ning koer loomulikult reageerib sellele. Tagantjärele tarkus: 3-4 oleks võinud valssida. Edasine rada oli ka täiesti ligadi-logadi, sest nagu juba mainisin, kaob motivatsion ja lihtsalt longid raja ükskõikselt läbi. Ntx tunnelisse saatmine (17 takistus): lohaks kätega vehkimine tekitab koeras pahameelt.





Tulemused.

Meil rajaäärne...

"Tegelikult olen mina selle metsa kõige kõvem breikar!"
Diskvalli-poisid.
Telkijad. Vihmavarjus. Osasid on see vihmasabin väga uniseks teinud.

esmaspäev, mai 21, 2012

Tunnelite karikasarja II etapp ehk puhkuse veedame kõik Viljandis

Juba teist nädalavahetust järjest võistlesime Viljandis :) Seekord siis Tunnelite karikasarja II etapp. Kohtunikuks Stefi Praakli.

Vastupidiselt eelmise laupäeva ääretult tuulisele ilmale, siras täna päike ja oli isegi liiga palav. Koer sai 2 korda end järvevees jahutamas käia.

Rajad olid üldiselt kerged, kuigi esimesel rajal oli 2 kohta(6 -> 7 ja 8 -> 9), mille suhtes olid mul kahtlused, millise võttega need lahendada. Mõlema variandi puhul on 50-50 võimalus tõrget saada. Läks õnneks ja Ruudi sai minust aru. Teisel rajal olev kott tekitas Ruudis segadust. Esiteks oli selle sisenemisava läbipaistev-triibuline, teiseks oli kott ise ka selline õhuke ja heljuv. See kõik põhjustas Ruudi liiga pika kotis viibimise. Ilmselt tekkis tal hämming - kas sai ikka õige takistus võetud, sellist pole nagu enne olnud. Võistlusjärgselt katsetasin kotti veelkord: nüüd läbis Ruudi seda takistust kiirelt ja kindlalt nagu tavaliselt. Üldiselt aga kippusin koera liiga kontrollima ja ise tunnelitesse kinni jooksma. Ruudil pole probleemi kaugemalt juhtimisega ka, aga ilmselt minul on.

Teisel etapil saavutasime teise koha (järjekordse shelti järel :) ja oleme kahe etapi kokkuvõttes algajate mini-midi koerte arvestuses lausa esikohal! Tegelikult on russellitel lausa kaksikjuhtimine. Kokkuvõttes teist kohta hoiavad tänase kolmanda koha omanikud Epp ja Bella.

Viljandi etapi tulemused on siin.




                                                                                                                                                                                 foto: Dagris Punder

                                                                                                                                                                                          foto: Elen Kivi

Karsumm!


Pärast võistlust: chillax põdrajalaga

esmaspäev, mai 14, 2012

Dālderi, kevad 2012

Agilitylaupäevale järgnes urupühapäev. Meie jaoks oli Läti Dālderi tehisurg vol 2, aga Kusti ja Küpsise jaoks esimene kord.

Eestist oli kohale sõitnud 3 russelit: Ruudi, Kusti ja Küpsis. Kahe viimase jaoks oli see esmane otsekontakt metsloomaga. Russelite uruaeg oli määratud alates poole kolmest pärastlõunal, aga tegelikult venis ootamine meil päris pikaks. Kella küll ei vaadanud, aga vaikselt hakkas endalgi juba tüdimus tekkima, et noh, kunas juba meie kord tuleb. Lõpuks ikka tuli.

Ruudit peeti endiselt potentsiaalseks teise järgu koeraks. Vaatame, vb novembris lähme eksamile. Juuli lõpus on ka üks eksam, aga esiteks, on ilm siis arvatavasti liiga palav ja teiseks, on meil selleks ajaks juba teised asjad planeeritud.

Treeningust. Üldiselt võib Ruudiga rahule jääda, 20 minuti täis haukumisega pole tal probleemi, umbes nii kaua tuligi tal seekord kokku haukuda. Agresiivsust võiks veidike rohkem olla. Tuimematsorti looma Ruudi maha murdma ei lähe, sest rahulik loom ei anna talle selleks piisavalt põhjust. Kährik oli seekord juba tuimaks ja apaatseks muutunud ning koeri eriti ei peljanud. Ilmselt oli pikk päev tedagi väsitanud. Enne meid olid "treeningplatsil" taksilaadsed Läti koerad, kellele püüti kärikut igati huvitavaks teha, aga kes väga vedu ei võtnud. Kährik jalutas aias niisama ringi ja ei teinud kedagi kartma - ei inimesi ega loomi. Ruudile sobivad rohkem äksitäis loomad, eks seepärast ta meil pigem mäyrä koira ongi kui kährikulemb: mäger hakkab ju rohkem vastu. Kui pärisurus on kuulda ikka kähriku vastuhakku ja urinat, siis seekordne eksemplar ei teinud minu arvates üldse mingit häält ja kössitas lihtsalt nurgas. Kui Ruudi ja kährik lõpukatlas koos olid, siis võeti kaas pooledi lahti, et näha, kas koer üritaks kährikut teistpidi urust välja ajada. Seekord veel nii hästi ei läinud, kuigi küljekuti koos juba olid nad küll.

Eksami kohta veel nii palju, et haukumise osas on nõuded muutunud. Kui sügisel öeldi meile, et koer peab 10 minutit haukuma ja kui eksperdid (3 kohtunikku) pole kindlad, kas koer ikka jõuaks kauem haukuda, siis lastakse tal kuni 15 minutit tööd teha. Aga nüüd öeldi kohe, et kõiki koeri lastake 20 minutit haukuda. Meile see õnneks muret ei valmista - päris urus ei jõua sa 20 minutiga midagi teha, ikka vähemalt 0,5-1h läheb, et koerani jõuda. Eksami päeval loositakse koerte järjekord ja loositakse ka erinevad kährikud, st kährikuid vahetatakse "värskemate" vastu. No ja loomulikult läheb uus kährik käiku ka siis kui mõni maha murtakse, aga seda pidavat üliharva juhtuma.

Ka jahil mittekäivate russelite omanikud said kinnituse, et tegelikult pole see otsekontakt midagi nii hull. Ja ega nii kergelt koer kedagi maha murdma kohe ei hakka. Loodaks sügisel urujahi hooajal näha veel mõnda russelit suntsikutele pärisurugudes tuult alla tegemas!



Kui kaas avati.

Karjun sulle kõrva, et plaanitsen su mõrva

Kodus ja võõrsil

Osalesime laupäeval ViLe korraldatud AG võistlusel Viljandis. Meie jaoks siis kodulinnas, aga mitte koduplatsil :)

Kohtunikuks oli Svetlana Kreslina (Läti).

A0'le oli kavas 2 hüpperada. Rajad olid kerged. Esimene tuli meil välja, teise vussisin valearvestuste tõttu täiesti ära! Kirja läks 1 tõrge, tegelikult oli neid 2. Loomulikult pahandas Ruudi minuga kõvasti selliste susserduste pärast. Lõppkokkuvõttes ei olnud see jooksmine, vaid raja läbimine tõrgete ja õiendamise saatel. Hallis joosta on üks asi, aga teine lugu on seda teha suht kõrge heina sees. 2. hüpperada ei jäänud saatuse tahtel isegi mitte lindile (õnneks).




                                                                                 foto: Jaana Salujõe

foto: Jaana Salujõe

Tulemused. Meile kokkuvõttes 5. koht seitsme osaleja hulgas.

Jube tuuline oli!

Võistlus toimus tugeva tuule kiuste.
Sekretariaadi telgi kinnitamine auto külge. 

Väike valge Viljandi paadimees laulab: tuulesuund on norrrrd, nüüd on minu korrrrd...

laupäev, mai 12, 2012

Kodus ja võõrsil

Osalesime laupäeval 12.05.2012 ViLe korraldatud AG võistlusel Viljandis.
Kohtunikuks oli Svetlana Kreslina (Läti).
A0'le oli kavas 2 hüpperada. Rajad olid kerged. Esimene tuli meil välja, teise vussisin valearvestuste tõttu täiega ära! Kirja läks 1 tõrge, tegelikult oli neid 2. Loomulikult Ruudi pahandas minuga kõvasti selliste susserduste pärast. Hallis joosta on üks asi, aga teine lugu on seda teha suht kõrge heina sees. 2. hüpperada ei jäänud saatuse tahtel isegi mitte lindile (õnneks).
Jube tuuline oli!


Tulemused.



kolmapäev, mai 09, 2012

Asendaja


Pirita terviserada. Siin ei tohi tegelikult koeraga viibidagi, aga Ruudi oli kohustatud Annelit asendama - äkki saab selle eest siis bradwurst'igi :P. 
4,8 km nagu sipstigi jookstud. Pärast veel suplus. Ilus õhtu.

Alles algus. 1 km.

Peatus eneseimetluseks.

Veits veel minna.

Nu pojeeali!

Mmmõnna!



pühapäev, mai 06, 2012

MA SK 06.05

Suht sama meeleolu, mis eelmises SK postituses. Lisaks, pauk tuleb veel ka sealt, kust aimatagi ei oska.

Ma tean, et nii ei tohi, aga ometigi ei saanud ma sinna midagi parata - läksin võistlusele vales meeleolus. Teadsin, et kõrvalkõnd ilmselt valmistab probleeme ja kui see ebaõnnestub, ega siis muustki head nahka ei tule. Aga võta näpust, see tuli enam-vähem välja. Ruudi "rabas" täna mind hoopis liikumiselt seisma jäämisel.

+ Kõrvalkõnd üllatas mind! Jäin rahule ilusate tihedate pööretega just ümberpööramistel. Ilma rihmata kõrvalkõnd, mis tavaliselt just paremini välja tuleb, läks seekord aga küll nuhkimise nahka. Tegelikult nuhkimise nahka läks kogu tänane sooritus...

- Nuhkimine! Esines kõikies võtetes va tõkke ületamine.
- Liikumiselt seisma jäämisel pole elus sellist pulli olnud nagu täna. Mis toimub? Motivatsioonilangus progresseerub premeerimata sooritustega.



Ei ole ju normaalne end sedasi pidevalt masendamas käia. Vahetud emotsioonid on sellised, et nüüd on küll kõik, aitab. Aga siis rahuned ja mõtled, et järele jätta nagu ka ei saa. Seebi keetmine las ootab veel. Miski nagu torgib veel. Peab ometigi saama ju! Tuleb end käsile võtta, mitte niisama ninnu-nännutada.

Tulemused.



laupäev, mai 05, 2012

Maikuu üleplatsi trenn

1. A, tõke ja C-kujuline tunnel. Koer tõrgub tunnelisse minemast. Mis mõttes nagu?
2. Jaagotus (või üldse hüpe ümber tõkketiiva) vaja saada tihedamaks. Iseloomulik, raske muuta.
3. Slaalom raja sees. Juhtub anaomaaliaid.

Depressiivsed tundmused.

neljapäev, mai 03, 2012

Ipsoni mäkkejooks & krossijooks

Mäkkejooksus platseerus Ruudi neljandaks ajaga 12.19. Aga esikolmik oligi tegelikult pikemate koibadega kui Ruudil kasutada on.

Krossijooksust osavõtus kahtlesin, sest ilm oli tuuline ja viitsinud eriti nii pikalt pärast mäkkejooksu oodata. Aga metsas jalutades ja koerale käbisid loopides läks aeg suht kiiresti. Jumal tänatud, et otsustasin jääda - väga mõnus 3 km oli! Nautisin täiega. Üheksateistkümnest kuuendad.

Kodus nõudis Ruudi lisa. Auhinnaks saadud mänguasi vajas sissemängimist. Väsimatu hing.

Tulemused.


kolmapäev, mai 02, 2012

Tööl

Esmaspäeval käisin tööl. Oli tüüpiline rihmaks tõmbamise tööpäev. Õhtul tegin otsa veel ka AG trenni.
Teisipäeval käisin Keilas mäkke- ja krossijooksul.
Koerapiinajad? Mkm. Mii laik.

Enda ja tennisepalli rihmaks tõmbamisse tekkis väike puhkepaus. 
Kunstiline töötulemus.

teisipäev, mai 01, 2012

Kevadkoerus 2012

Laupäeval toimus Sütiste parkmetsas Kevadkoerus 2012. Tegelikult pidasin plaani sellest üritusest osa võtta juba eelmisel kevadel, aga pelgalt mõtteks see tookord jäigi. Kuid nüüd võtsin nõuks lõpuks see seiklusrada ikkagi ette võtte.

Ilm oli fantastiline. Olin meid Ruudiga kirja pannud A-rajale ehk võistlusklassi, arvates, et see on rohkem individuaalseteks soorituseks mõeldud kui hobirada. Ei läinud rajale mõttega võistelda, vaid pigem läbida A-rada. Võisltusrada on kõige pikem ja raskem, kus koera ei tohi ülesandega kontrollpunktides aidata ei maiuse ega mänguasjaga. Orienteerumiskogumus oli mul siiani 0. Korra olin orienteerumiskaarti näinud seoses firmaüritusega, aga tookord toimus seiklusraja läbimine suurema kambaga, kus kaardi lugemine oli teiste hooleks.

Rada.

Stardinumbriks oli meil 2, mis tähendas loomulikult seda, et abi ega armu teistelt võistlejatelt punktide asukoha väljapeilimiseks ei tasunud loota. Nii oligi, et ntx puu otsas olevat punkti mina ise ei leidnudki. Vist oli see juba võistleja nr 6, kelle järgi ma lõpuks selle avastasin.  Kust mina pidin teadma, et puukujutis legendis tähendab, et puu OTSAS, mitte puu ALL. Nüüd tean. Järgmine kord targem. Kahest teisest punktist jooksin ma ka algatuseks mööda (tegelikult isegi järgmisse punkti välja), sest need vahepealsed kutsikaraja punktid ajasid mu totaalselt segadusse. Osalised need kattusid õigete punktidega, osaliselt mitte. Seepärast lahmisingi tegelikult päris palju ilma asjata. Kaardi lugemisse korralikult süübimata õnnestus mul korra ka sõidutee ja lihtsalt laiem metsatee sassi ajada. Finišis tuli välja, et eel-eelviimase punkti olin ma suutnud lisaks veel ka vahele jätta. See oli jällegi liigse enesekindluse ja raja sassiajamise tulemus.

Enne starti.

Sõnaga, järgmine kord vähem lahmimist, rohkem süvenemist.

Kui keti nõrgimkas lüliks olin mina, siis koer tegi muidugi oma ülesanded kõik korrektselt ära. Supertubli. Jooksurajal ei ilmutanud Ruudi samuti väsimuse märke. Elu on lill, kui saab teiste koerte hulgas chillida, joosta ja huvitavaid asju teha.

Ja lahe, et nii palju russelleid oli kohale tulnud!

Russellite invasioon.


1. punkt. Lihtsalt kontrollpunkt, kus minu jaoks segadusse ajavaks faktoriks lähedal asuv kutsikapunkt. Aga leidsime õige punkti siiski kiiresti ülesse.

2. punkt - männijuured. Vanaka otsas. Ülesanne: vastata matemaatilisele tehtele õige vastusega ja koer pidi kolme erineva männijuurika alt läbi pugema. Lihtne ja kiire punkt.


3. Nõlval olev tavakontrollpunkt. Jällegi hästi lähestikku kutsikapunktiga, mille tõttu jõudsin omadega juba järgmisse treppidel asuvasse jaama. Ajakadu.


4. punkt - slaalom treppidel. Treppide käsipuude vahel koeraga vastassuunaline slaalom. Endal oli raske järge pidada, et kumbalt poolt nüüd ise minema pidi ja kumbalt poolt koera saatma. Aga üldiselt kulges probleemideta, va see, et vist läbisime kogemata rohkem vahesid kui nõutud. Sattusin hoogu ja vahede lugemine läks sassi.

5. Lihtsalt leitud punkt - sisering. Liivasele mäenõlvale oli maha pandud kilelintidest topeltring, kus koer pidi tegema tegema tiiru siseringis ilma, et lindist üle astuks. Koerajuht võis juhendada välimise ringi kõrvalt. Kiirelt valmis ja edasi.
Noh, ütle, mida ma tegema pean? Kaua ma passima niisama?
Ring. 

6. Puupunkt. Totaalne häving. Punkti pole noh! Ei ole lihtsalt. Mittekedagi ei tule meile järele ka, et aitaks otsida. Lõpuks ikka keegi tuli ja ronis puu otsa! Misasja?! Aso, seal vä?

7. punkt - ninapunkt. Jooksin jälle mööda, pidades seda kutsikapunktiks. Otsisin õiget hoopis valelt poolt teed. Jõudsin sedasi ülejärgmisesse punkti (kuigi siis arvasin, et see on järgmine punkt, ilma et üldse kaarti oleks vaadanud). Tagasikäik sisse. Õiges punktis pidi koer ära arvama, millisesse kinnisesse aukudega topsikusse on maius peidetud. Ruudi tegi selle kiirelt selgeks.


8. (jäi meil vahele)


9. Tunnelipunkt. Tunnel tuli läbida koos koeraga, nii et koer ja koerajuht sisenevad ja väljuvad erinevatest otstest. Ruudi muidugi oli juba ammu väljas kui mina alles tunneli esimeses kolmandikus ukerdasin. Loomulikult ei jätnud koer võimalust kasutamata, et oma imestust haukudes väljendada: "No mida sina siin tunnelis teed?"

10. Slaalom maiusetaldrikute vahel. Mahapandud kile peale (suurusega äkki mingi 1,5x3 m) oli pandud kanapallidega taldrikud, mille vahel koer pidi slaalomit sooritama ilma maiust nahka pistmata. Koerajuht võis juhendada umbes meetri kauguselt koerast, kile peale astumata). Ruudi küll nuusutas meelalt esimest ja viimast kanalihapalli, kuid suutis ennast siiski valitseda.

Numbrite keeles tulmused on siin. Kuueteistkümnest kümnendad. Netoaeg oli 40 minutit, brutoaeg 1 h (20 trahviminutit läbimata kontrollpunkti (ülesandega) pärast).


Raja läbinud, võtsime osa ka viskevõistlusest. Püüdja oli tubli, viskaja peab veel harjutama. Viis meetrit.
Vise.
Püüdmine.




Lõbus ja õpetlik laupäev oli.



Siit kroonika ja ajaloo mõttes Ruudist tehtud fotod.
Piltide autoriteks Martti, Inga, Helen, Annika, Janek, Teele.


Energia ülejääkide maandamine pärast võistlust
 Energia ülejääkide maandamine pärast võistlust
Energia ülejääkide maandamine pärast võistlust
Energia ülejääkide maandamine pärast võistlust
Energia ülejääkide maandamine pärast võistlust
Tähelepanu!
Valmis olla viineri püüdmiseks!
Pilk kinnistunud viineril
Jälgimas teisi koeri viinereid püüdmas.